Tutorial Game - az első lépések


Tutorial game - az első lépések

Az első és legfontosabb kérdés, amit tisztázni kell: Tényleg akarsz erre a játékra sok időt áldozni? Megéri ez neked? Tudatában vagy, hogy mibe vágsz bele?

A játékosok nagyja abszolút nem tudja, mit is akar valójában. Csak megtetszik nekik a játék, aztán hátha így is marad ez a dolog sokáig alapon letöltik. Gyakran megesik, hogy valakit beszippant a játék, valamennyire függő is lesz. A többiek nemes egyszerűséggel törlik, ez így van rendjén. Mindenkinek azt tudom javasolni, hogy próbálja meg élvezni, amit csinál. Van egy határ, ami után nem éri meg foglalkozni ezzel (mondjuk ez sok dologgal így van), mert a család/munka/barátok/stb fontosabb. Nagyon lényeges ez az egyensúly, mert aki nem tudja megtalálni, az lehet, hogy élvezi a coc-ot, de más dolgokról lemarad. Ez sajnálatos. Ti legyetek okos felhasználók, akik eldöntik, mi a jobb nekik. Akkor kezdjünk is bele!

Ha mindezeket a dolgokat alaposan mérlegelted/valaki ajánlotta a játékot, akkor nincs mese: le kell tölteni, ki kell próbálni. Szerencsére ez egy nagyon egyszerű lépés. Többféle felületen is játszhatunk vele: Android, Ios. Ezenkívül léteznek emulátorok is, Windowsra (és Linuxra), amiken szintén megoldott a coc futtatása. Ez utóbbi módszert azonban csak alkalmi esetekre javaslom, ugyanis nagyon macerás és kényelmetlen.

Ios: nyisd meg a Play Store-t. A kereső fejlécbe írd be: “clash of clans”. Az első találatot telepítsd, utána nyisd meg.

Android: nyisd meg a Google Play Store-t. A kereső fejlécbe írd be: “clash of clans”. Az első találatot telepítsd, utána nyisd meg.

Windows: válassz egy emulátort. Ezekből többféle van, pl. Droid4X, Koplayer, Bluestacks. Csak a Bluestacks (“BS”) használatát fogom leírni, mert ez is elegendő a mindennapi játékhoz. Gépigénye közepes/alacsony, így szinte mindenki tudja futtatni. Letöltéshez kattints ide. (Azonnal letölti a telepítőt.) Ezt elindítod [Letöltések könyvtárban megtalálod, ha bezártad volna a böngészőt.], majd next-next-next-finish módszerrel telepíted. Utána - ha nem nyílik meg, megnyitod - jó sokat fog gondolkozni a BS.

Ha végzett a dolgával, meg fog kérni, hogy adj meg egy e-mail címet, biztosíts neki 7 Gb tárhelyet (Nyugi csak annyit foglal el, amennyire szüksége van. Ez a maximum, kezdetben kb 1,5 Gb körül mozog.), stb-stb. Az e-mail címet ne a BS-sel hozzátok létre - nagyon szenvedősen lehet csak megoldani vele. Amennyiben mindennel végeztél, és a programnak nincs több kér(d)ése, a bal felső sarokban található narancssárga plusz ikonra kell kattintani. Ekkor megjelenik egy keresőfejléc, ahova a “clash of clanst”-t kell bepötyögni. Alatta a Search on GooglePlay gombra kattintva a fenti lépéseket kell követni. Ha nem jelenik meg a felső sorban az ikonja telepítés után, akkor a jobb oldali
All Apps -ra kattintva meg lehet találni.


Kérnék egy tesztet a fenti lépések helyességéről.

Így fog indulni a Bluestacks:


Itt is van, miután mindent beállítottál, valahogy így kéne kinéznie a BS-nek. Bal fent az a narancssárga valami a Search gomb, jobbról a legfelső pedig az All Apps gomb. Innentől kezdve, bármilyen platformon játsszunk is, kb ugyanazokat a lépéseket kell elvégeznünk:

Első és legfontosabb: a karaktert el kell menteni, hogy később is be lehessen rá jelentkezni, akár másik eszközről is. Erre szerencsére kínál megoldást a coc: E-mail fiókhoz, vagy Apple ID-hez lehet kötni a falut. Egyszerre akár mind a kettőhöz is, de ettől még nem lesz két falunk, csak kétféleképpen is be lehet majd rá jelentkezni. Szóval: ha már hozzákötötted a falud egy fiókhoz, akkor azt nagyon nehéz törölni/módosítani. (A kapcsolatot.) Lehet, hogy később megválnál a karaktertől - akár jó pénzért - de a fiókodhoz más is hozzá van kötve, pl a levelezésed. Ilyenkor nem túl rózsás a helyzet… A legjobb megoldás sokaknak ezért egy új fiók lehet, amire csak a coc van mentve.

Fontos, hogy ügyelj a biztonságra: a bejelentkezési adatok (e-mailcím/Apple ID+jelszó) birtokában bárki bármikor bárhonnan bejelentkezhet a faludba, saját szakállára el is adhatja. Ez nagyon nem jó. Vagyis ezeket az adatokat meg kell védeni: a legrosszabb, amit tehetsz, hogy szöveges fájlként tárolod a gépeden… SOHA! Ennél még a papírra felírós módszer is jobb, hiszen csak tudja mindenki, hogy ki jár a lakásában. Vagyis: a jelszó titok. Amit 2 ember tud, az már nem titok. A jelszót ezért soha ne írd fel sehová, tartsd észben! Vannak visszaállítási módszerek, pl. másodlagos e-mailcím, telefonszám, biztonsági kérdések… Ez bőven elég, ha valaki feledékeny lenne. Ha netalántán valakinek egyszer már odaadtad a falud, az különböző (akár gonosz) módszerekkel továbbra is be tudhat majd lépni rá, a jelszóváltoztatás nem jelent biztos megoldást. Ezért csak megbízható személyeknek add kölcsön a karaktered, és csak akkor, ha minden kötél szakad.

A jelszavakról: fontos az erős jelszó. Ezt nem lehet könnyen feltörni, így a kiberbűnözőktől nem kell félni. Ez tartalmaz kis- és nagybetűket, számokat, és nem túl speciális jeleket, hogy bármelyik billentyűzetről be lehessen gépelni. Egyik nyelven sem értelmes szó, nem tulajdonnév, vagy dátum. Ez a szokásos bullshitnek tűnik, pedig fontos! Ezenfelül a jelszót csak egy helyen használd. Vannak oldalak, ahova csak azért kell regisztrálni, hogy kereshess dolgokat, anno ilyen volt cocos témában pl. a warclans.com is. Az ilyen helyekre egyszerű jelszót használ az ember, megjegyezteti a böngészővel, és ha jön a következő ilyen oldal, akkor megint csak ugyanazt adja meg. Teljesen rendben van ez, hiszen ki tart fontos adatokat egy oldalon, amin csak keres? Sokan használják a böngészőjük jelszó-megjegyző funkcióit. Ez elvileg biztonságos, de mindenesetre ajánlott rendszergazdai/mester jelszó kérésének beállítása a jelszavak lekéréséhez. Előbbi valahol a Windowsban módósítható, (később erről is) utóbbi pedig tudtommal csak Mozzilla Firefoxban érhető el.

Ezenkívül a megfelelő vírusvédelem is fontos, nem éppen a coc falud biztonsága érdekében, de akinek olyanja is van, annak biztos van gépe is, sok értékes fájllal… Mobileszközök védelme: ha rootolt/jailbrakelt a telefon/tablet, akkor nagyobb eséllyel fertőződik meg. Ennek ellenére szerencsére viszonylag ritkák az ilyen jellegű kártevők. Az adott operációs rendszer áruházában érdemes szétnézni ilyen kiegészítők után, amik többsége fizetős - szerencsére léteznek ingyenes változatok is. Ezekre a platformokra még kiforratlan a védelem, sokan tartanak attól, hogy az adott szoftver nem csinál semmit, csak kiírja, hogy megvédte a készüléket - és pénzt kér érte. Androidra az előzetes tapasztalatok alapján a Kaspersky IS-t ajánlhatom (igen, ez egy nem fizetett hirdetés -.- :D). Egyébként, aki csak a Play Store-ból telepít, és nem nézeget veszélyes (pornó)oldalakat, annak nincs mitől félnie, ha pedig lenne, gyakorlatilag nincs az a heurisztikus mobilvédelem, ami elhárít egy 0. napi sérülékenységet. Eltávolításnál az adott program belő eltávolítóját használd, ha találsz olyat.

PC fronton megoszlanak a vélemények, itt már nem olyan egyszerű a helyzet, valamit csinálniuk is kell a szoftvereknek a lassításon kívül. Némi információ. Fontos a valósidejű védelem, de az esetleges szkennelő alkalmazások megléte is. Fizetősek közül megint csak a Kaspersky IS-t tudom ajánlani, noha valószínűleg valamennyi ilyen program azonos tudású, és egyszerű őket használni. Ingyenesekből a legjobbak: Avast, AVG, Avira, Panda, 360TSE. Ezek a valós idejű vírusirtók, amik mellé kell tűzfal. A Comodó Free Firewall nagyon hatékony. Eltávolítók is kellhetnek, ezekből egy is elég. Pl. a CCleaner, vagy a Malwarebytes Antimalware tökéletes lehet. (Leginkább konkrét fertőzések eltávolítására használják. A gyári beállítások többnyire jók, azokkal nem nagyon kell foglalkoznia az átlag-felhasználónak. Mac-re és Linux-ra ugyanúgy megvannak ezek a programok, legalábbis sok esetben. Ha nincs internethez/hálózathoz kötve a gép, akkor csak az adathordozóktól kell megvédeni, pl. (felelősség)tudatos használattal.) Még írhatnék sok-sok mindenről, pl hogyan fogyjunk, mit tegyünk a kopaszodás ellen, táplálkozzunk egészségesen, vagy együk spirituálisan a gyümölcsöt, de ezekhez nincs kellő tudásom, időm, vagy mindenki (azt hiszi) tudja, hogyan kell csinálni. De higgyétek el, az utóbbi időben ilyesmikhez is kedvet kaptam. Szerencsére a nagy részükről találni rendes írásokat.

Ezután már kezdődhet is a játék. Az első percek biztosan nem lesznek túl izgalmasak, mert ki kell vinni a tutorial game-t. Ez kb 3 perc, magyartól a kínai nyelvig minden youtube-os (YT-s) megcsinált már háromszor, nagyon egyszerű. Nem lehet elrontani. Ha már van egy falud, és pl. újratelepítetted a coc-ot, akkor bal fent van egy gomb: “Already have an account? Sign in here.” - itt be tudsz lépni azokba a karakterekbe, amik az eszközödön lévő e-mailcímekhez vannak társítva. Kép

A játék nagyon demagóg módon megmutat pár trükköt, utána viszont azt lehet csinálni, amit csak akarunk. Mármint amire lehetőség van egy támadásra-védekezésre kihegyezett stratégiai játékban, egy faluval. Vagyis az első igazi nagy kérdés, ami közvetlenül kapcsolódik a játékhoz: Mi ennek a célja? Válasz: Az, hogy a SC minél többet keressen. A szórakozás másodlagos cél, de azért jól megoldották azt is. A YT-sek szerint, sőt szerintem is, az a lényeg, hogy minél hatékonyabban eljuss egy magasabb szintre. Ez minimum egy év. Akkor viszont kinyílik a világ: megannyi taktika, megannyi klán s megannyi ötlet várja, hogy felfedezd. Lehet csak farmolgatni, gyűjteni a nyersanyagot, meg kupázgatni, de az mind nagyon unalmas. A lényeg egyértelműen a klánháború és a közösség. Nyugalom, mindent el fogok magyarázni a kezdőknek, nem kellett ebből olyan sokat megérteni. Ha sikerült, az azt jelenti, hogy egy ideje már játszol a játékkal. Tehát...

Tegyük fel, hogy a tutorialt már kivitted. Ezt onnan tudod, hogy a SC felajánlotta, hogy adj meg egy karakternevet, ami maximum 15 karakter hosszú lehet. Ez lesz a legfontosabb a későbbiek során, mert ez alapján fog azonosítani a többi játékos. Fontos, hogy legyen találó, és ne használják sokan. Vannak, akik szeretik, ha tele van mindenféle jelekkel, meg emojikkal a nevük, de sokaknak ez nem tetszik. Ha semmi ötleted sincs, akkor a valódi nevedet is használhatod, legalábbis a kereszt részét. Általában a többség ezt alakítja át, vagy egy becenevet alkalmaz. Mindig is az az érzésem volt, hogy a többieknek jobb neve van, mint nekem - ez nagyon zavart, így a név vagy legyen frappáns, vagy legyen nagyon egyszerű. De higgyétek el, ami nektek nem tetszik, más szerint még lehet menő.

Nagy betűvel kezdd, amennyiben ez megoldható, később ugyanis megbánhatod, ha kicsivel írtad. De nem a nevekről szól a játék, lassan tovább kéne menni. Ötös városháza szinttől lehetőség van egyszeri névváltoztatásra, ha először rosszul döntöttél volna. Ez úgy néz ki, hogy megnyitod a cocot. Jobb alul lesz egy beállítások ikon, arra tapp. Majd a jobb oldali oszlopban lesz egy “change name” gomb. KÉP. Arra kell tappolni, majd kétszer beírni az új nevet, és a végén beírni, hogy “CONFIRM”. Ez később már vissza nem vonható, vagyis ha akár te, akár más átnevezte a faludat, akkor azt senki sem nevezi vissza. Úgyhogy nem kell hülye osztálytársak kezébe adni a mobilt, azért, mert “telefonálni akarnak.” Kivéve, ha nézed őket, vagy használd el ezt a lehetőséget előre, és nem lehet semmi baj. Csak okosan! (Ismét: Csak okosan!)

De mi az az “ötös városháza szint”? Először is: hol angol, hol magyar szavakat fogok használni. Mivel a “Town Hall” nem cocos szakszó, ezért azt magyaríthatom. Ellenben a többi nagyon hülyén hangzik magyarul+a YT-sek nagy része angolul beszél. A wq-hoz hasonló kifejezések ezért maradnak angolul, de rövidítve. (Később elmondom, mi az a wq.) A nyelvet egyébként szintén a beállításokban lehet cserélgetni, mindössze 12 féle nyelv érhető el. Ezek a magyar, angol, kínai stb - felsorolni mindet. KÉP. Angolon kb így néz ki egy falu, a tutorial megcsinálása után. KÉP. Minden egyes gombnak van szerepe, de mindent csak sorjában…

A legfontosabb épületek közé tartozik a városháza, azaz a Town Hall (th). Ennek a szintje határozza meg, hogy az egyes épületekből mennyit építhetsz be a faludba, és mekkora szintre tudod őket fejleszteni. 11 th szint van jelenleg. Ezek kinézetei: KÉP. Nyolcas szintig minden nagyon egységes. Ám idővel bejött a 9-es és a tízes szint, nagyjából egyszerre. Ezen a két szinten a legizgalmasabb a játék. A th11-et sokan nem tekintik új th szintnek, egyenlőre nagyon kevés változást hozott. A th-t semmi esetre se fejleszd gyorsabban, mint a többi épületet. Ennek megvan a maga oka. Ahhoz, hogy fejlődhess, nyersanyag kell. Nyersanyagot a leggyorsabban rablással/támadással lehet szerezni, aminek kifejezetten erre épülő ágazata a farmolás. Erről lentebb lesz pár sor. Nagyon lentebb. A lényeg, hogy olcsó sereggel nyersanyagdús bázist kell keresni. De ha “elsietted” (elrusholtad) a th-d/a bázisod, akkor ez nagyon megnehezedik, és tönkreteheti a játékélményt.

Szóval támadás: minden falut meg lehet támadni. Ezt szó szerint kell érteni. Van single player mód, és multiplayer matchmaking. Előbbinél ötven darab bázis fosztható ki egyszer. Ezek nem valódi játékosok falvai, hanem a fejlesztők alkották meg őket. A mese szerint ezek goblinfaluk. Támadni egyébként a bal alul látható nagy “Attack!” gombbal lehet. Ekkor ezt látod: KÉP. Jobboldalt lesznek a goblinfaluk. Baloldalt egy Attack now gomb, amire tappolva lehetőség nyílik a többi játékos megtámadására. És most van az a pont, hogy kb öt dolgot kéne leírnom egyszerre, úgyhogy legyetek türelemmel.

Az első, az a Shield fogalma. Shield=pajzs. Ez is egy találó név. Mint említettem volt, meg lehet támadni a többi játékost, vagyis a saját falunkat is megtámadhatja valaki más. A pajzs éppen ezt akadályozza meg. Ez a rendszer ugyanis úgy működik, hogy alapból 3 nap pajzsa van mindenkinek, vagyis addig védve van. Minden multiplayer támadás rövidíti a pajzs idejét, mígnem az megszűnik. Az első 3 órával, a 2. néggyel, a 3. öttel és így tovább. Pajzs után úgynevezett faluőr lép életbe. Angolul ez village guard (vg). Ez is találó név. Olyan, mint a pajzs, csak nem csökken az ideje, ennek a hatása alatt büntetlenül támadhatsz. Lentebbi ligákban ez fél óra, fentebb egyre nő. (Liga? - erről később.) Természetesen el lehet ezeket távolítani: a Shield melletti mínusz jelre kattintva egy ilyen ablak ugrik fel: Itt az Okay-re kell nyomni.                                                     

Íme egy táblázat arról, hogy az egyes ligákban mennyi idő a faluőr. Ez sikeres védés esetén, vagy pajzs lejártakor aktiválódik. Sikeres védésnél is csak akkor, ha nem jár érte pajzs.

          Liga                                                                                            Faluőr ideje
Master I és alatta                                                                                      30 perc
Champion liga(minden szint)                                                                    1 óra
Titán III                                                                                                      2 óra
Titán II                                                                                                        3 óra
Titán I és felette                                                                                          4 óra


De miért is jár pajzs? És mi az a liga? Pajzsot kétféleképpen lehet szerezni. Az egyik, egyszerűbb mód az, ha gemből veszel a boltban (Shop). Ez a beállítások alatt található, jobb lent. Itt a Shieldre kell nyomni. KÉP. A másik, ami naponta meg fog történni, védekezés után. Ennek egy nagyon bonyolult és speciális rendszere van, de azért nem lehetetlen megtanulni. Ha a támadó leteszi a védekező th szintjén elérhető maximális méretű sereg minimum 30%-át, akkor járhat pajzs. A hősök 25-öt érnek, a sötét varázslatok 5-öt, a normálok tízet. De! A támadónak el kell érnie legalább 30%-ot, vagy nem jár pajzs. Ilyenkor csak vg kapható. 60%-tól 14 órás, 70%-tól pedig 16 órás pajzs jár.

Ha már ennél a témánál járunk, meg kell említenem a personal break timer-t, vagyis a PBT-t. Ez hivatott elérni, hogy a játékosok egészségesek maradjanak, vagyis maradjon idejük enni. Egy bizonyos idő után egy kis időre bannolja a túl sokáig játszó játékost a SC. Ez azt jelenti, hogy az adott profillal/faluval/karakterrel/accounttal nem fog tudni belépni a cocba, amíg a bann ideje le nem járt. A PBT-t úgy kell elképzelni, mint egy stopprórát: ha a játékos online (használja a faluját), akkor elindul. Ezt csak a pajzs/vg tudja megakadályozni, alattuk nem indul el. Ha eléri a 4 órát, akkor bannol. Ennek, és nullázódásának szabályai:
A PBT automatikusan nullázódik, amikor
-kapsz egy pajzsot.
-pajzs/vg nélkül 15 percet offline vagy (nem használod a falud)

A 2 órás vg megvásárlása nem nullázza a PBT-t, csak addig a 2 óráig “nem mér a stopper”. Ez persze a deffelésért kapott vg-re is igaz, de csak akkor, ha nem jár mellé pajzs.

Amennyiben valaki bann áldozata lett, nem kell megijedni. A PBT akkor is nullázódik, ha nem támadnak meg. Ennek menete: túl sokat játszottál. A játék ledob 6 percre. Ekkor lehet, hogy betámadnak, de lehet, hogy nem. Ha nem, akkor kapsz 30 perc vg-t, majd ha lejár, ismét bannolnak 6 percre, ezután a fentiek kezdődnek előről. Egy huzamban így maximum 3-szor bannolhatnak, utána mindenképpen nullázódik a PBT.

Persze védés esetén nem csak ennyi történhet. Szinte biztosan elvisznek némi nyersanyagot. Kompenzálásként a loot cart (zsákmány kordé) kárpótol. Ez egy kis, lerobbant szekérhez hasonlító tereptárgy, ami véletlenszerűen helyeződik le a bázisodon. KÉP. Egyszerre maximum egy lehet belőle, az elvitt nyersanyag ⅕-ödét tartalmazza. Amennyiben egy új támadó több nyersanyagot visz el, mint az előző, de már van egy ilyened, a benne tárolt nyersanyag a különbözettel nő, a többi elveszik. Ezért érdemes minél hamarabb begyűjteni (tapp a Collect gombra). Az erőforrások a tárolóidba kerülnek.

Kupa; liga: a SC a játékot eredetileg úgy akarta kialakítani, hogy a fő cél a kupázás legyen, vagyis a játékosok farmolás és klánháborúzás helyett kupákra vadásszanak. Szerencsére ez a cél nem jött be teljesen, hiszen akkor ez nagyon unalmas lenne. Szóval: minden karakternek vannak nyersanyagai, amiket tud rabolni, vagy venni a boltban. Ezek: arany, elixír, sötét elixír és gem [gyémánt]. Van azonban egy ötödik is, ami azért nagyon érdekes, mert nem lehet valódi pénzen megvenni, így sokak szerint annál macsóbb valaki, minél több van neki ezekből. Kupa, vagy trófea, angolul trophy. Ha multiplayer módban támadsz, majd nyersz, akkor kupákat kapsz a többi nyersanyag mellé. De vesztés esetén kupákat vesztesz. Amikor keresni indulsz megfelelő bázis után, akkor felhők jelennek meg:

Ezek mögül bukkan elő a bázis. Itt csak néhány lényeges információ látható, valamint 2 gomb. Bal alul van egy End Battle gomb, ezt megnyomva visszajutsz a bázisodhoz. Alatta egy sorban vannak az egységeid, amikkel támadhatsz. Jobb alul egy Next gomb található, amire nyomva pár másodperc felhőzés után egy újabb bázis bukkan elő. Ez teljesen véletlenszerű, nagyon kevés tényezőt vesz figyelembe a SC, új bázis beadása esetén. Ezek: kupa mennyisége: valamennyire a te kupáidhoz közelebbről próbál meg bázist adni a SC, ha jól tudom, ez a határ maximum +/-600. A másik a th szint: +/-2 a maximális megengedett, ettől eltérőt nem kaphatsz. Ez a korlátozás csak champion alatt él. Szóval: a bázisokat meg lehet támadni, nulla és 3 csillag közötti végeredménnyel.

Egy csillag esetén a megszerezhető kupák ⅓-ada jár, 2*-nál pedig a ⅔-ada. Kerekítésnél a normál, általánosban is tanult kerekítési szokások működnek. Sokan azért hajszolják a kupákat, mert a SC aszerint rangsorolja a játékosokat, klánokat. Ennek persze az az oka, hogy ebből jön a legtöbb pénz. Erre majd a push szekciónál kitérek. Egyelőre legyen elég annyi, hogy a normál játékosnak, vagyis neked a kupa csak azért kell, hogy farmolhass.

Ha már a farmolás és a csillagok száma kerül szóba, akkor meg kell említenem a daily star bonus-t. Ez némi nyersanyagot ad naponta, ha öt csillagot szerzel multiplayer módban. A bónusz mennyisége kb. 2 liga bónusszal ér fel. Minden ligában van liga bónusz, valamint daily star bonus. Ezt majd belinkelem. 400 kupa alatt nincsen liga. Ez a bizonyos napi csillag bónusz a klánkastélyba kerül, annak is a treasury (kincstár részébe.) Ezzel el is érkeztem gyakorlatilag a tutorial game szerintem utolsó pontjához. Minden más izgalmasabb és lényegesebb, mint ez a száraz rész, ami ugyanakkor nagyon fontos, hogy megértsd a teljes játékot.

A klánkastély, a játék lelke. A legfontosabb dolgok közvetlenül kötődnek ehhez az épülethez. Amikor elkezdesz játszani, ez még nincsen. Egy romként áll a térkép közepéhez közel. Némi aranyért cserébe fel lehet építeni - de csak th 3 után -, és ekkor kinyílik a világ. Ezzel ugyanis klánokhoz lehet csatlakozni, aminek csak a chat részén számos újdonság vár.

De ebben majd segít valaki. A képeket bevállalom pár hét múlva...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése